A mikrotanításunk során egy interaktív irodalom órát tartottunk. Az óra keretén belül a Fakebook nevű oktatási célból létrehozott portállal dolgoztunk. Az oldal alábbi linken érhető el: https://www.classtools.net/FB/home-page
Az óra célja a Nyugat első nemzedékének az alkotóinak az összefoglalása volt. A témaválasztás azért esett erre, mert azt gondoltuk, hogy ebből a korszakból lehet mindenkinek a legtöbb ismerete.
A csoportot 7 kisebb 2-3 fős csoportra osztottuk. Mindenki kapott egy képet, amelyen egy költő / író szerepelt és azonos költő / írók alkottak egy csapatot. Néhányaknak gondot jelentett felismerni a szerző arcképét, de ebben segítettünk. Így végülis mindenki megtalálta a helyét a csoportban.
Az óra elején a motivációt egy szerencsekerékkel keltettük fel, amelyen kipörgették a nyereményt, miszerint a dolgozat utolsó perceiben lehet használni a füzetet. Azt gondolom, hogy az ilyen jellegű meglepetés / motiválás az iskolákban is működhet.
Értékelés és visszajelzés csak szóban történt, a feladatok megoldása közben adtam visszajelzéseket.
Többen kritizálták a csoportban, hogy ez a módszer nem megfelelő összefoglalásra. Egyrészről azt gondolom, hogy élesben én is egy projektkeretében próbálnám ki a Fakebookot. Több órára lebontva, így sokkal jobban el lehet mélyülni benne. Az apróságokra nagyobb hangsúlyt lehet fektetni. Viszont ezen a mikrotanításon nekem az volt a legfőbb célom, hogy magát a módszert bemutassam a csoportnak, mert ez egy nagyon kreatív, interaktív órát eredményez(het). Másfelől, azt gondolom, hgy az összefoglaló óra már nem az új ismeretanyag megszerzésére, elmélyítésésre szolgál, hanem rendszerez, vagy ahogy a nevében is szerepel, összefoglal. Így nem értek egyet azzal a kritikával, hogy ez a felület nem alkalmas arra, hogy megtanulja a szerzőről az elvártak. Nem is ez a célja ennek a felületnek, hanem egy kreatív, játékos rendszerezés. Ami akár (tudom, hogy utópisztikus elképzelés) még azt is eredményezheti, hogy a kötelező műveken kívül mást is elolvas a szerzőtől.
Azt gondolom, hogy a jövőben mindenképp egy projekt keretén belül hasznánám a Fakebookot. Összességében az óra élménye számomra egész pozitív. A visszajelzésekből tanulok, és a jövőben hasznosítom. (már amelyiket lehet...)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.